piątek, 20 marca 2015

Praskie Kapliczki, Warszawa Praga, 18.03.2015Kapliczki były w najróżniejszych domach, a religijne rzeźby pojawiały nawet się na fasadach domów, których właścicielami byli Żydzi. Robiono to po to, żeby mieszkania w takim domu się chętniej wynajmowali chrześcijanie. Szczególnie dużo kapliczek podwórkowych stawiano w okresie okupacji, w latach 1943-44, kiedy to w Warszawie szalał terror, było mnóstwo aresztowań, rozstrzeliwań, łapanek, wywózek do obozów i na roboty, a nocą miasto bombardowały sowieckie samoloty. Godzina policyjna zaczynała się bardzo wcześnie, często nawet o 19:00,więc ludzie byli zmuszani do zamykania się na terenie swoich domów. Nie mogli pójść do kościoła, więc modlili się na podwórkach. A modlili się dużo, bo sytuacja była bardzo niepewna - nie wiadomo było, czy wróci się w ogóle z krótkiego wyjścia na miasto.
 źródło: http://wawalove.plDo najstarszych zaliczane są kapliczki znajdujące przy ulicach: Bródnowskiej 20, Brzeskiej 13, Stalowej 34, Czynszowej róg Równej, Szwedzkiej 35, Targowej 39 i Wileńskiej 43. Nie mało już lat mają również kapliczki przy: Białostocka róg Nieporęckiej, Białostocka 7, Kępna 4 i 8, dwustronna przy Nieporęckiej/Tarchomińskiej, Ząbkowska 36 oraz jedyna w tej dzielnicy kapliczka posiadająca... kratkę wentylacyjną przy ul. Tarchomińskiej 6 (być może nawet w całej Warszawie...).

Nie brakuje oczywiście kapliczek skrzynkowych, by wymienić chociażby te przy: Nieporęckiej 10, Okrzei 30, Ząbkowskiej 16, Równej 10, Strzeleckiej 42, Szwedzkiej 11 (najmłodsza praska kapliczka), Środkowej 12, Targowej 64, Wileńskiej 31 (z firanką), czy Ząbkowskiej 16. Wśród oryginalnej scenerii (przy placu zabaw dla dzieci z piaskownicą), tworząc ścianę modlitewną, umieszczono kapliczkę skrzynkową przy Zaokopowej 3, wokół której zawieszono odmiennej wielkości obrazy (w tym jeden medalion) przedstawiające różne postacie.

Przyciągają wzrok swoją budową i kompozycją kapliczki ścienne, wykonane na murach kamienic, w podwórkach, by wymienić tu tylko: Targową 12 i 44, Wileńską 67, Brzeską 9 i Ząbkowską 12. Na chwilę też trudno nie przystanąć przy Wileńskiej 18, gdzie ustawiona jest drewnianą, całkiem sporych rozmiarów, kapliczka domkowa. Niestety, bardzo wiele praskich kapliczek zniknęło po roku 1989. Jak trzy z nich zostały potraktowane widać na ulicach: Wileńskiej, Stalowej i Bródnowskiej. A która praska kapliczka jest najpiękniejsza? Każda... na swój sposób.
źródło: http://www.polskaniezwykla.pl/web/place/36764,warszawa-kapliczki-pragi-polnoc.html
Brak komentarzy:

Prześlij komentarz