środa, 24 czerwca 2015

Camino France...Sarria, Portomarin i Santiago de Compostela! Buen Camino, maj 2015







Portomarin - Jest to nowe miasto, zbudowane gdy stare zostało zatopione przez wodę zgromadzoną przez nową tamę. Kościół Santa Nicolas został rozebrany na części i kamień po kamieniu odbudowany w centrum na miejscu, które zajmuje do dziś. Portal wykonany został przez mistrza Mateo, znanego choćby z tego że wykonał Portico de la Gloria w Santiago de Compostela. Istnieje możliwość kąpieli przy tamie. Znajdują się tu również dwie piekarnie specjalizujące sie w Tartas de Santiago
źródło: http://www.caminodesantiago.pl



Ci, którzy przeszli Drogę do Jakuba wiedzą, że Camino jest cenne. Z Camino wraca się lepszym. Po dojściu do Santiago de Compostela umiera stary człowiek i rodzi się nowy. Camino jest wartością dla wszystkich: dla katolików, dla ludzi innych wyznań, dla poszukujących i wątpiących, a także dla osób określających się jako niewierzący, których na Camino jest sporo. Camino, które jest europejskim dziedzictwem kulturalnym, przyjmuje wszystkich. W schroniskach dla pielgrzymów - zwanych refugios lub alberques de peregrinos - z reguły pytają (dla celów statystycznych) o narodowość, czasem o wiek, nigdy o wyznanie. Wszyscy, którzy idą Camino, traktowani są przez hiszpańskich gospodarzy z jednakowym szacunkiem. Również społeczność pielgrzymów łączy specyficzna ludzka solidarność i sympatia, niezależnie od wyznania. Jest to wielka wartość Drogi.
 źródło: http://www.santiago.defi.pl/




Katedra w Santiago de Compostela -  miejsce spoczynku Św. Jakuba Większego jednego z dwunastu apostołów, uczniów Jezusa Chrystusa. Od średniowiecza znany ośrodek kultu i cel pielgrzymek. Do Santiago de Compostela, które było w tamtym czasie jednym z trzech głównych celów średniowiecznego pątnictwa (obok Rzymu oraz Ziemi Świętej), wyruszali ludzie wszystkich stanów. Pielgrzymka do grobu apostoła bywała też traktowana jako element resocjalizacji, czy to zadany sobie samodzielnie, czy to nakazany wyrokiem sądowym. Na szlakach do Composteli, zwanych Drogą św. Jakuba, znajdują się liczne schroniska, prowadzone głównie przez bractwa pątnicze św. Jakuba Apostoła. Przed katedrą w Santiago de Compostela kupić można pamiątkę, znak rozpoznawczy celu podróży – muszlę pielgrzymią, symbol św. Jakuba. Pierwotnie, po muszlę taką udawano się na pobliskie wybrzeże, skąd była zabierana jako dowód i pamiątka pielgrzymki. Obecnie muszla taka stanowi raczej znak rozpoznawczy pielgrzymów w drodze do Santiago.
źródło: wikipedia.pl

W katedrze, w nawie głównej jest wielka na dwa metry kadzielnica zwana Botafumeiro. Przy szczególnych okazjach jest ona uroczyście zapalana. Zawieszona na długim sznurze jest tak wielka i ciężka, że aby ją rozhuśtać potrzeba siedmiu mężczyzn. Podczas święta obchodzonego w atmosferze radości i zabawy tłumy pielgrzymów zdążają do katedry. Każdy może wziąć udział w mszy, objąć posąg św. Jakuba, oddać cześć jego szczątkom. Na pamiątkę pielgrzymi tradycyjnie otrzymują specjalną muszlę która jest symbolem obchodów w Santiago de Compostela.
źródło: http://www.adalbertus.katowice.opoka.org.pl/santiago.html





Brak komentarzy:

Prześlij komentarz